
| Parameter | Value |
|---|---|
| Number of Positions | 8 |
| Connector Type | Shrouded |
| Gender | Male |
| Packaging | Reel |
| Termination | Solder Pin |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Mating Post Length | 3 mm |
| RoHS | Compliant |
| Termination Post Length | 1.91 mm |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch | 2 mm |
Stock: 247
Distributors
pcbx
Unit Price$0.18182
Ext.Price$0.18182
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.18182 | $0.18182 |
| 10 | $0.16240 | $1.62400 |
| 50 | $0.14506 | $7.25300 |
| 100 | $0.12759 | $12.75900 |
| 500 | $0.11223 | $56.11500 |
| 1000 | $0.09872 | $98.72000 |
| 3000 | $0.08683 | $260.49000 |
